Kolikrát jste již v životě slyšeli onen starý známý výrok „ale tohle je přeci mužská práce“? Už toho bylo dost a jsme z toho unaveni – stejně tak jako kalifornský fotograf Chris Crisman. Jeho nejnovější portfolio s názvem Ženská práce zachycuje ženy, které hrdě a s pýchou vykonávají „mužské práce“, čímž rozbíjí genderové stereotypy.

Mužská práce pro ženy

Příběh Ženské práce začíná počátkem roku 2016, kdy se Crisman doslechl od své kamarádky umělkyně, že její známá se stala řezníkem. Tehdy si uvědomil, že vlastně nikdy neslyšel o tom, že by se nějaká žena stala řeznicí. Setkání a fotografování s řeznicí Heather Marold Thomason ho inspirovalo k vyhledání dalších žen, které přebírají povolání tradičně ovládané muži. Od farmářů přes hasiče až po lovce humrů, dokázal najít a zachytit desítky inspirujících žen z celé země a v říjnu 2016 spustil projekt Ženské práce.

Ačkoliv je projekt už nyní venku, Crisman trvá na tom, že jde ještě o nedokončené dílo. „Existuje tolik lidí, které bychom do projektu rádi zahrnuli, ale to ještě chvíli potrvá. Věřím, že Ženská práce je typ projektu, kdy účel nemá žádné datum vypršení spotřební lhůty.“, řekl v listopadovém rozhovoru. Crisman pochází z Penn Valey je otcem dvou malých dětí, včetně dcerky, kterou povzbuzuje, aby snila o svém životě bez omezení a následovaly své vášně, i když je třeba společnost považuje za nekonvenční.