Na Zemi je mnoho zvláštních úkazů, které nebyly doposud nijak objasněny a patří mezi ně i tajemné kruhy, které jsou rozesety v poušti v jižní Africe. Místní je považují za nadpřirozená místa, která mají na svědomí tajemné síly. Jde o dokonale holé kruhy uprostřed vegetace. Uprostřed kruhů neroste vůbec nic a jejich průměr je obvykle několik metrů a největší má dokonce průměr 30 metrů. Pozorovat je lze nejen v poušti Namib, ale například také v Austrálii.

Tato záhada začala zajímat stále více lidí, nakonec se záhady ujala Princetonská univerzita, jejíž vědci si dali za cíl jí rozluštit. Nedokázali si dlouho vysvětlit, proč jsou kruhy tak dokonale symetrické.

Vědci nakonec přišli se dvěma teoriemi, první z nich tvrdila, že jsou kruhy způsobeny zvláštním chováním vegetace, která se kvůli kořenovému systému řadí do neobvyklých uskupení. Tato teorie byla nakonec vyvrácena. Bylo zjištěno, že kruhy způsobují termiti. Tomu se zpočátku nechtělo věřit, protože kruhy byly velmi vzdáleny od nejbližších termitišť. Zjistilo se, že termiti nechtějí narušit vegetaci kolem svojí ani kolem konkurenční kolonie a tak často cestují i dlouhé vzdálenosti, aby mohli spásat vzdálenější vegetaci. To vysvětluje, proč jsou kruhy rozesety v takových vzdálenostech. Jejich perfektní souměrnost si vysvětlují tím, že termiti dokonale spolupracují a postupují centimetr po centimetru, proto je každý kruh vegetace dokonalý. Místní jsou na jednu stranu rádi, že znají vysvětlení záhady, ale bohužel už daná místa nejsou tak tajemná, když každý ví, jak vznikají.

Sdílejte