Vědci nedávno zodpověděli otázku, na kterou nikdo nechtěl znát odpověď: Kolik potravy pavouci spotřebují za rok?

Dva evropští biologové, Martin Nyffeler a Klaus Birkhofer, své výsledky zveřejnili ve vědeckém časopise Science of Nature minulý měsíc. Došli k závěru, že pavouci sní zhruba 400 až 800 milionů tun potravy za rok. Pro srovnání – 7 miliard lidí spotřebuje 400 milionů tun masa a ryb ročně. A ta děsivá část? Celková hmotnost všech dospělých lidí na Zemi je 287 milionů tun.

To znamená, že teoreticky by všichni pavouci na světě mohli sníst celé lidstvo za dobu kratší, než jeden rok a ještě by stále měli místo na dezert. The Washington Post uvádí, že děti pravděpodobně tvoří dalších asi 70 milionů tun, což je pro pavouky jen drobná svačinka. Když vezmete v úvahu poměrně malou velikost pavouků, výše uvedené údaje se zdají o to působivější (nebo děsivější). Vskutku, Nyffler a Birkhofer vyvodili, že pavouci dohromady váží zhruba 25 milionů tun. To je ekvivalent hmotnosti 30 mostů Golden Gate v San Franciscu.

Propočítáme-li si to ještě dále, vyjde nám, že každý z pavouků za den sní zhruba 10 procent své tělesné hmotnosti. Jinak řečeno, je to jako kdyby 90 kilový muž snědl 9 kilo syrového masa každý den svého života.