V našem seriálu se podíváme na města duchů, která byla postižena environmentálními katastrofami. Ekonomové říkají, že znečišťování je daň za růst životní úrovně. Ale co když znečišťování začne vést ke zpomalení nebo dokonce k ukončení tohoto růstu? Tato města duchů to pocítila velmi intenzivně.

Three Mile Island, Pennsylvania 

Three Mile Island je místem nejhorší americké nehody jaderné elektrárny v historii. 28. března 1979 v reaktoru číslo 2 došlo k vyhoření a uvolnění radioaktivní páry.

Oficiální vyjádření a komunikace úřadů s obyvateli nepomohla zmírnit obavy. Úřady oznámily občanům v okolí města Middletown v Pensylvánii, že se není obávat roztavení reaktoru a vyzvaly je, aby zůstali ve svých domovech, dokud nebude provedeno šetření. O několik dní později byl vydán příkaz těhotným ženám a dětem, že musí ihned opustit oblast. Prohlášení už ale neobsahovalo informaci, kdy a jestli se vůbec někdy vrátí zpátky domů.

Tehdejší prezident Jimmy Carter navštívil panikou posedlé obyvatelstvo ve snaze přinést nějaké zdání pohodlí a pomoci. Na to už ale bylo pozdě: Událost a její (ne)řešení vedla k masivním demonstracím, které kulminovaly v největší shromáždění v New Yorku, které čítalo 200 000 protestujících.

Protijaderní aktivisté a lidé přímo zasaženi nehodou zpochybňovali sliby úřadů, že uniklé radioaktivní plyny nezpůsobí žádné zdravotní komplikace, nárůst onemocnění rakovinou ani potratů.

Nehoda v Three Mile Island ale vedla k pozitivním změnám v USA. I když samotný reaktor zůstal nedotčen, hrozba roztavení nebo dokonce výbuchu vedla k celonárodní debatě o bezpečnosti jaderných elektráren. Po roce 1980 v podstatě ustalo budování dalších jaderných elektráren ve Spojených státech.