Kovbojské boty jsou podstatné především pro kovboje. Ale v dnešní době se z nich spíš vstává módní záležitost žen, které viděly koně jenom na fotce. A kde se objevily poprvé? A jak si získaly svou popularitu? Seznamte se s fakty a historií kovbojských bot!

Začít je nejlepší od začátku. Nejstarší zmínka o „kožených botách“ se datuje až do 11. století, kdy Čingischán vtrhl se svou mongolskou armádou do Evropy. Ti na sobě prý měli sytě červené kožené boty s dřevěnými podpatky. Během příštích několika století byla podobná obuv viděna po celé Evropě. Ale až kolem 17. a 18. století vznikly anglické jezdecké boty udělané z kůže. Byly vysoké a a jejich vysoké podpatky získaly popularitu.

Vysoké jezdecké boty z Německa se dočkaly své slávy v 18. století. Zpočátku je používali především důstojníci armády jako standardní vybavení. Je tedy věcí názoru, jestli jsou boty jezdecké, nebo vojenské. Rozhodněte sami.

V roce 1815 porazil Arthur Wellesley, první vévoda z Wellingtonu, u Waterloo Napoleona. Asi se ptáte, proč se o tom vůbec zmiňujeme. Po Napoleonově prohře totiž národy obrátili pozornost k Arthurovým botám. Ty sice nebyly populární, ale začaly se pak vyrábět mnohem upnutější k noze a jen do půlky lýtka. To znamenalo, že boty byly dostatečné odolné, abyste uspěli v boji, ale zároveň byly pohodlné i pro jiné příležitosti. Boty byly na počet vítěze pojmenovány Wellingtonky. Dneska je znáte spíš jako volnější gumáky.

Během americké občanské války nosili bytelnější verzi gumáků vojáci. Jakmile válka v roce 1865 skončila, vojáci si vzali boty domů, kde se staly nezbytnou součástí obuvi každého kovboje (je to hrdina, který byl ve válce, tak má právo na kovbojství) a zemědělců.

A to nás přivádí přímo do zlatého věku kovbojské éry, která trvala od roku 1866 až do 1886. Firmy začaly vyrábět boty speciálně pro kovboje na několik variací. Jejich originální design skvěle odpovídal jezdeckého stylu. Jejich výška bránila tomu, aby se do bot dostala voda a bahno, zaoblená špička se snadno strkala do třmenu a kluzká podrážka dovolila kovbojovi vyklouznout z potíží. Hřídel chránila kotník tak, aby se neodřel o koňskou srst nebo sedlo.

Od té doby se staly boty kromě užitečné výbavy i designovou záležitostí. Začaly být ozdobené různými vzory a výrobci experimentovali i s materiály. Ale tak jak rychle kovbojská éra začala, stejně tak rychle i její sláva vybledla. Ale pak se ujal slova Hollywood a tradiční kovbojské boty se staly mnohem víc elegantní, měly barevné vzory a kovové ozdoby. Kromě hovězí kůže se na jejich výrobu začaly používat i jiné materiály jako hadí, ještěrčí, sloní nebo buvolí kůže.

V roce 1940 jste mohli poprvé vidět kovbojky s extrémně špičatou špičkou, která byla naprosto zbytečná. Boty přestali plnit svůj účel. Teda ne tak úplně. Stále byly pohodlnou ochrannou nohy, ale už méně účelné. Jinými slovy – pole byste s nimi už nepoorali a protivníka nesrazili k zemi. Ale na červeném koberci byste určitě zazářili.

Boty se vyráběly v tolika variantách, jaké si jen umíte představit. A spolu s tím rostla i jejich popularita. Mohli jste je vidět třeba na Jessice Simpson nebo na bývalém americkém prezidentovi Georgovi W Bushovi.

Nyní je zakoupíte za rozumnou cenu. Podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Obyčejné koženkové koupíte i za 500 Kč, jestli chcete pravou kůži, trošku si připlatíte. Nejkvalitnější značky najdete v Anglii nebo Americe.

A ještě maličkost. Nevěděli jsme, kam ji zařadit, tak ji dáváme na konec. Víte, který kovboj je nejznámější na světě? No přece Woody z Toy Story!