Vousy mohou dramaticky změnit vzhled člověka, ale oholení může být snad ještě drastičtější změnou. Někdo zastává názor, že zarostlé tváře způsobují, že muž vypadá silněji a více maskulinně, zatímco jiní tvrdí, že záleží hlavně na tvaru a velikosti lícních kostí a čelistí. Pokud se právě rozhodujete, zda své vousy oholit (nebo říci svému manželovi, ať to udělá) a nejste si jisti, podívejte se na galerii mužů před a po oholení svých bujných okras. Komu se to vyplatilo? A kdo měl raději nechat břitvu ležet?

Holit či neholit?

Vlasy a vůbec porost obličeje není jen zbytkem evoluce. Podle studie z roku 2014, zveřejněné v časopise Journal of Hospital Infection, vousy a vlasy, zvláště když jsou husté, ve skutečnosti pomáhají pokožce udržovat zdravou rovnováhu bakterií. Medici a pracovníci ve zdravotnictví, kteří se holili, měli na svých tvářích vyšší množství škodlivých bakterií než jejich zarostlí kolegové. Je to možná kvůli poškození pokožky, ke kterému dochází při holení. Na druhou stranu, holení pomáhá odstraňovat odumřelou kůži.

Je těžké říci, zda je zdravější vousy mít nebo ne, ale je nepopiratelné, že značně ovlivňují mužské vzezření. Podívejte se na galerií mužů „před a po“ a věřte, že vždy je na obou fotografiích ta samá osoba!