1. Zuby používáme na denní bázi, aniž bychom o tom přemýšleli. Od otevírání balíčků s oříšky, když nejsou nůžky po ruce až po žvýkání všemožných potravin, jsou pro nás zuby víceúčelové nástroje, které nám slouží od dětství až do dospělosti. Navzdor tomu, že zuby každý někdy měl nebo ještě má, jsou tyto části těla opředeny mnoha tajemstvími. Takže se nechte vzdělat 10 fakty o nich, abyste v tom měli jasno.

2. Tatteeth neboli tetování na zuby vážně existuje. Se všemi drastickými věcmi, které na sobě můžete napáchat, je tahle asi z nejpodivnějších. Tetování ve skutečnosti není aplikováno na člověčí zuby. Tatéři páchají své umění na krytech nebo korunkách. Symboly, obrázky nebo motivy, které na zubu chcete mít, se tetují předtím, než je protéza vložena do pusy. Je rozhodně levnější mít potetovanou protézu než implantáty.

3. Implantáty jsou totiž mnohem dražší, než zubní protéza. Pokud si necháte implantovat jeden zub, bude vás to stát kolem 5 000 Kč. Pokud si necháte všechny zuby vytrhat a pořídíte si protézu, přijde vás zhruba na 3 000 Kč. Je výhodnější mít zasazeny porcelánové zuby do kosti jak ze společenského hlediska, tak kvůli praktičnosti.

4. Zubní sklovinu nemůžete obnovit. Bez ohledu na to, co slibují zubní pasty. Na rozdíl od našich nehtů nebo vlasů se porušená sklovina už nikdy neobnoví a nedoroste v žádném případě zpět. Nemá v sobě žádné živé buňky, takže pokud ji poškodíte, je to opravdu trvalé a nenávratné. Různé zubní pasty sice slibují, že vám sklovinu pomůžou obměnit, ale je to pravda jen částečně. Ani zubní pasta ani ústní voda to nesvede.

5. Můžete se narodit s chybějícími zuby.  I když vás ve škole učili, že se narodíte s 32 perleťově bílými zuby, je to spíš luxus, který se všem nepodaří. Existuje mnoho takých, kteří se narodí bez zubů. Vzhledem k tomu, že vaše zuby se vyvíjí ještě předtím, než se narodíte (jsou známé jako mléčné zuby) o pár zubů přijde nemálo miminek a jako dospělákům už jim nedorostou. Jeden slavný herec se dokonce narodil bez předního zubu. Proto ve filmech nemusí předstírat, že mu chybí.

6. Zuby moudrosti si někteří lidé musí nechat odstranit kvůli malé čelisti. Hodně lidí zjistí, že se jim osmičky do pusy vlastně nevejdou. Jejich odstranění je vlastně docela běžná praxe a je odrazem deformace lidstva za několik stovek let. Dříve byly obroušeny jídlem, dneska máme čím dál tím menší ústa, a proto se nám do nich nevejdou.

7. Může vám narůst až 200 zubů! Kvůli chorobě s názvem odontoma. Pokud jste si u zubaře prošli trháním stoliček, představte si, že vám jich musí vytrhnout 200! Díky unikátnímu a benignímu nádoru v dentální oblasti se vám můžou vyvinout zuby všude, kde se nachází odontoma. Jednomu chlapci z Indie museli při 7mi hodinové operaci odstranit 230 zubů!

8. Dětské zuby můžete mít až do 12 let. Mléčné zuby se vyvíjejí už v děloze a začínají být viditelné zhruba od 6 měsíců jeho věku. A zůstanou s ním, dokud se nezačne dostávat do puberty. Dospělé zuby dětem narostou mezi 10 a 14 věkem života. Rodiče, kteří opatrovali dětské zuby, se s nimi musí rozloučit a přivítat díry na dospělácké kosti. Lékaři je doporučují opatrovávat hned, jakmile se vyklubou.

9. Zdraví ústní dutiny je spojeno s celkovým fyzickým zdravím. Když se někomu podíváte do úst a ty jsou ve špatném stavu, mnohé to o něm vypoví. K onemocnění ústní dutiny vede špatná strava, cukrovka, mrtvice, obezita a další. Zuby může poznamenat i dlouhotrvající stres, který dokáže způsobit paradentózu. Ale tato zubní infekce taky způsobuje kardiovaskulární onemocnění, takže vás může doslova zabít. Zní to děsivě, ale je to pravda. Vaše ústa jsou tak blízko vedlejších nosních dutin a hlavních tepen srdce, že ho může snadno poškodit. Zubní infekce se snadno rozšíří do krevního oběhu.

10. Čištěním zubů strávíte 38 dní života. Je to skutečně průměrná doba čistění od miminka do smrti. Bohužel i přes všechny důkazy o pozitivním účinku na lidské zuby to nedělají všichni. V Americe jsou problémy se zuby hned na druhém místě po nachlazení.